Діяльність бібліотеки

Бібліотечна "п'ятирічка": Коротко про цікаве і різне 2007-2011 рр.

2007 р. Бібліотечний фонд по ЦБС: 257 881 Користувачів: 17 843 Видано документів: 343 586

За рахунок місцевого бюджету (по Програмі "Поповнення бібліотечних фондів" придбано періодики на суму майже 30 тис. грн.; книг - понад 20 тис. грн. за рахунок спец коштів книг придбано на 6 тис. грн.

Квітневим полуднем до читальної зали бібліотеки на зустріч з письменниками Закарпатської організації Національної спілки письменників України Петром Ходаничем, Христиною Керитою, Надією Панчук та Сергієм Федакою прийшли прихильники їх творчості. Зустріч проходила в рамках відзначення Року української книги.

У цікавій співбесіді письменників з читачами вдалося торкнутись багатьох больових точок нинішнього літературного процесу і стану української книжки на сьогоднішній день.

"Що таке творчий процес?", "Як народжує свої твори письменник?", "Чому так мало творів українських, зокрема закарпатських, письменників на полицях книжкових магазинів?", "Якою Ви бачите нинішню літературну ситуацію в Україні?", "Які Ваші творчі задуми на майбутнє?" це лише декілька з багатьох запитань, які мукачівці задавали гостям з Ужгорода. І навіть після закінчення зустрічі, яка тривала понад півтори години, у залі тривало творче піднесення. Письменники роздавали автографи, дарували власні книги, відповідали на запитання.

З цікавістю користувачі та гості бібліотеки переглядали книжкові виставки "Слово іде за пером неначе за плугом…" (творчість закарпатських письменників ХХ століття) та "Літературне об'єднання "Рідне слово" представляє" (творчість мукачівських літераторів).

18 квітня - 160 років від дня виходу Букваря О. Духновича "Книжица читальная для начинающих" - першого видання в Україні написаного народнорозмовною мовою. З цієї нагоди у центральній міській бібліотеці пройшов тематичний вечір "Данина першому українському букварю", на який зібралися представники громадських організацій міста, учні загальноосвітніх шкіл та студенти гуманітарно-педагогічного інституту.

Із доповідями "О. Духнович про музичне виховання дітей", "Мудрість народної педагогіки О. Духновича", "О. Духнович про людську особистість", "Громадська діяльність О. Духновича" виступили Ольга Прокоп - народна співачка, голова Мукачівського районного товариства ім. О. Духновича, Марія Лендєл - вчитель ЗОШ № 4, Мирон Варваринець - краєзнавець, викладач УжНУ, Ганна Похилець - вчитель ЗОШ № 6.

Заслужений вчитель України, голова обласного товариства ім. О. Духновича Михайло Алмашій на прикладах Духновичевої "Книжиці читальної для начинающих" пояснював педагогічний підхід до навчання і виховання дітей.

Твори видатного Будителя "Воззваніє", "Щастіє жизни", "Что бивало - єсть і нині", "Піснь народна", "Піснь простонародна", "О радостях кольських", "О справованії дітей в школі", "Дума на 60-літнюю пам'ять" читали учні ЗОШ № 6 (керівник - відмінник народної освіти, вчитель української мови та літератури Магдалина Фенцик).

Цікавим доповненням до свята була літературно-поетична композиція по творчості О.Духновича "О радостях школьських", яку провели члени краєзнавчого клубу "Біля витоків" та члени клубу "Народні джерела" ЗОШ № 6.

У травні в рамках Днів міста над Латорицею відбулася презентація чергового літературного альманаху членів літературного об'єднання "Рідне слово" під назвою "У вирі часу".

У червні викладачі Мукачівського технологічного інституту професор Лучко Йосип Йосипович та доцент Лазар Василь Васильович презентували читачам бібліотеки наукові монографії останніх років: "Мости: конструкції та надійність", "Міцність, тріщиностійкість і довговічність бетонних та залізобетонних конструкцій на засадах механіки руйнування", "Методи дослідження та випробовування будівельних матеріалів і конструкцій", "Методи несучої здатності і підвищення тріщиностійкостійкості залізобетонних елементів конструкцій", "Механіка руйнування мостових конструкцій та методи прогнозування їх залишкової довговічності".

Про значення даних монографій та вклад їх авторів у розвиток вітчизняної науки і техніки розповідали: зав. кафедрою електронних систем УжНУ Опачко Іван Іванович; викладач кафедри природних дисциплін МТІ Ігнатишин Микола Іванович; зав. кафедрою технології і конструювання виробів із шкіри Козарь Оксана Петрівна та професор кафедри технології і конструювання виробів із шкіри Фордзюн Юрій Іванович. Головний інженер Мукачівського заводу залізобетонних виробів і конструкцій Павлишинець Віктор Михайлович розповів присутнім про практичну цінність наукових робіт.

На завершення презентації директор Мукачівської ЦБС Стадник О. А. вручила авторам монографій Лучку Й. Й. та Лазарю В. В. за дорученням міського голови Петьовки В. В. почесні грамоти за важливий внесок у розвиток економіки краю, а вони, в свою чергу, подарували свої книги бібліотеці.

21 вересня майже 100 чоловік зібралися в читальній залі ЦБС вшанувати героїв партизанського руху. Колишні партизани Козлова Н. С., Кампов І. І., Локтей Г. М., Окаль О. І., Плахотник-Головко Г. Ю. та ін. відповідали на запитання присутніх та розповідали про партизанські будні.

До Всеукраїнського дня бібліотек міський голова, депутат обласної ради В. В. Петьовка подарував міській бібліотеці 10 тис. грн. та забезпечив транспортом для участі у традиційному форумі видавців у Львові з метою придбання для бібліотек ЦБС нових книг. Придбано багато необхідної галузевої літератури, зокрема, з туризму, економіки, фінансів, педагогіки та для дітей.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

3 грудня до Дня інвалідів у бібліотеці урочисто відкрито новий Інтернет-центр, який безперешкодно можуть відвідувати люди з обмеженими фізичними можливостями, зокрема на візках - для них виготовлено спеціальні столи, облаштовано пандуси. Світла, простора зала вмістить всіх бажаючих поблукати у безмежному інформаційному Інтернет-просторі; 5 комп'ютерів за фінансової підтримки уряду США (участь ЦБ у проекті LIEP II) та 10 комп'ютерів, подарованих В. В. Петьовкою. Кошти на ремонт і облаштування нового Інтернет-центру також виділені міською владою.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

2008

Бібліотечний фонд по ЦБС: 257 203 Користувачів: 18052 Видано документів: 340 377

По Програмі "Поповнення бібліотечних фондів" за рахунок міського бюджету бібліотека придбала книг на суму 15 367 тис. грн., за спец кошти придбано книг на суму 8 184 тис. грн., з міського бюджету періодики на суму 40 тис. грн

Рік розпочався відзначенням 85-річчям відомого на Закарпатті краєзнавця, письменника, літературознавця В. В. Пагирі. .

У переповненому залі лунали слова визнання, привітання від міської влади, колег-літераторів, читачів.

За рішенням ради дирекції бібліотеки було започатковано Книгу-альбом "Кращі друзі і меценати бібліотеки", де золотими буквами вписано ім'я В. Пагирі. Василь Васильович передав у дар бібліотеці свої книги. За надання бібліотеці спонсорської допомоги та підтримку бібліотечних проектів в книгу вписано імена В.Балоги та В. Петьовки.

У травні відзначили 75 років ще одного відомого письменника, фольклориста Ю. С. Чорі, який 10 років провів на Колимі як "ворог народу", та не втратив оптимізм, добрий гумор і душевне тепло.

Письменник подарував бібліотеці понад 20 своїх книг.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

Тоді ж, у травні літературний бомонд міста, громадськість та читачі побували в бібліотеці на прем'єрі книги журналіста, публіциста М. Дочинця "Душа Мукачева" - про видатні постаті, що творили історію Мукачева та сучасних мукачівців, які своєю діяльністю примножують його славу.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

Відбулося засідання Фокус-групи з верифікації підготовленості міської центральної бібліотеки до участі в проекті відомих американців Білла та Мелінди Гейтс щодо доступу населення до світових Інтернет-ресурсів, у якому прийняли участь Попадюк К. В. - представник SREX, Лехцер В. Г. - заступник директора ЗОУНБ з наукової роботи, Ковальчук Г. К., заступник директора з питань інформатизації ЗОУНБ, Дзуровчик О. М. - завідувач методичним відділом ЗОУНБ, Лабош М.М. - заступник міського голови, Маняк І. Г. - заступник секретаря міської ради, Лендьєл І. І. - начальник відділу внутрішньої політики міськвиконкому, Греба І. В. - начальник міського відділу культури, головні спеціалісти управління освіти, заступник начальника управління праці та соціального захисту населення, управління сім'ї, молоді і спорту і т.д.

До Всеукраїнського дня бібліотек працівники ЦБС, активісти, користувачі та члени бібліотечної ради зібралися в читальній залі, щоб відзначити професійне свято. "Цей дивний світ - бібліотека" - так назвали цю акцію бібліотекарі. Грамоти, подяки, цінні подарунки одержали кращі працівники. Приємним сюрпризом став подарунок за сприяння В. І. Балоги - Глави Секретаріату Президента України - українські книги, комп'ютер та сканер-принтер.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

Традиційно працівників книгозбірні привітали друзі, меценати - зокрема Ю. Кілару - керівниця фірми "Аудит", презентувала бібліотеці підписку на журнал "Кадровик". Учасники були зацікавлені книжковими виставками "Книги подаровані авторами", "Бібліотечні раритети", "Бібліотека колись…і…сьогодні".

До Всеукраїнського дня бібліотек директора Мукачівської міської ЦБС Стадник Ольгу Андріївну нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

В кінці листопада в читальній залі ЦБ презентовано книгу спогадів мукачівців про голодомор 1932-33-х років "Відгомін трагедії". Автори книги: М. Лабош (заступник міського голови) та І. Лендьєл - начальник відділу внутрішньої політики міськвиконкому. Виступили і герої книги - розповіді очевидців тих страшних подій шокували присутніх - а їх в читальному залі, було понад 150; Тамара Скиба, Поліна Дідик, Розалія Парканій, Клавдія Баранова та інші зі сльозами на очах згадували своє страшне голодне дитинство. Виступали і члени громадських об'єднань: "Союз українок", "Просвіти", "Русского дома" і т.д.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

10 грудня проведено загальноміський семінар "Стратегія формування бібліотечних фондів в сучасних умовах" для працівників усіх видів бібліотек: окрім методичних порад спеціалістів ЦБС, з консультаціями перед бібліотекарями виступили Лехцер В. Г., заступник директора з наукової роботи та Вачиля Н. Н., завідувачка відділу краєзнавчої літератури ЗОУНБ.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

Відомо, що на Закарпатті Святий Миколай користується виключно любов'ю і шаною дітлахів.

"Розкажу Миколаю про що я читаю" - така літературна акція пройшла в центральній дитячій бібліотеці за підтримки відділу сім'ї, молоді та спорту - переможці і учасники отримали призи на 2 тис. грн.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

А тижнем раніше, тут же, у дитячій бібліотеці, діти святкували день народження Всеукраїнського дитячого журналу "Пізнайко", в якому взяв участь і надав призи Іван Чуса - представник цього відомого видання в Закарпатській області.

2009

Бібліотечний фонд по ЦБС: 248 722 Користувачів: 18 167 Видано документів: 325 165

По Програмі "Поповнення бібліотечних фондів" міський бюджет не виділив коштів, за спец кошти зроблено передплату періодики на 15 тис. грн.

Загальноміські урочистості з нагоди 90-річчя Соборності України відбулися в читальній залі Центральної міської бібліотеки ім. О. Духновича.

Присутні перші особи міста - міський голова З. З. Ленд'єл, заступник міського голови М. М. Лабош, секретар міської ради І. Г. Маняк. Доповідь про 90-ту річницю Акту Злуки та 63-ю річницю утворення Закарпатської області у складі України виголосив доцент Ужгородського національного університету, кандидат історичних наук І. Шершун, співдоповідь - старший викладач Мукачівського державного університету Н. Кампов.

Від громадських об'єднань виступила Л. Оленушинець, голова Мукачівського осередку "Союзу Українок". Свої вірші присвячені цій події прочитала С.Малильо.

Від зібрання були покладені вінки до меморіальних дошок М. Грушевському та А. Волошину.

15-19 березня у бібліотеках ЦБС пройшли творчі акції, присвячені 70-річчю Карпатської України.

Спогадами з користувачами бібліотеки ділилися: 82-річна Софія Малильо, авторка кількох поетичних збірок, громадська діячка, активістка бібліотеки, нагороджена Президентом України орденом княгині Ольги ІІІ ступеня, яка у післявоєнні роки була оголошена ворогом народу і провела 10 років у концтаборах власне за любов до рідної землі і краю; керівник Товариства політв'язнів Ярослав Хлипняч, також в'язень концтаборів та учасник тих буремних років Михайло Петричко, на долю якого випали роки перебування в Ковнер-каштилі.

Ряд творчих акцій проведено і 9 березня до 195-річниці від дня народження Т. Г. Шевченка.

Найяскравіша - "Вдивляючись в рядки пророчі" - тематичний вечір в читальній залі Мукачівської ЦБ за участі перших осіб міста: міського голови З. Ленд'єла, заступника міського голови М. Лабоша, начальників відділів міськвиконкому, громадських та літературних об'єднань. Читальна зала ЦБ ледь вмістила всіх бажаючих. Вірші Кобзаря читали учні ліцею з посиленою фізичною підготовкою, випускники ЗОШ № 6, члени літературного об'єднання "Рідне слово".

2009 рік - рік М.В. Гоголя. Впродовж року бібліотеки системи популяризували матеріали про М. В. Гоголя, та його творчість. Підсумком цієї роботи став вечір "М. Гоголь: з Україною в серці", який зібрав представників Мукачівського міськвиконкому, різних культурно-громадських товариств міста над Латорицею, акторів Закарпатського обласного російського драматичного театру та читачів бібліотеки.

Відкрила акцію голова товариства російської культури "Русский дом" Раїса Андріївна Мойсей, яка, аналізуючи у своєму виступі "Гоголь і Україна" життєвий і творчий шлях всесвітньо відомого письменника, наголосила: "Усе життя Миколи Васильовича Гоголя можна назвати дорогою. Як свідчать спогади сучасників, лише в дорозі він захоплювався, відчував натхнення й приплив нових сил. Дороги вели його до Москви і Петербурга, Рима і Парижа, Гамбурга та Єрусалима. Однак усі шляхи починалися з його рідного дому, з його милої серцю України, сюди завжди повертався думкою і душею. Гоголь писав: "Лише на дорогах України душа моя пробуджувалась".

Як відомо, Микола Гоголь був активним збирачем творів фольклору. За допомогою матері і сестер він не раз одержував з рідних місць цінні записи народних пісень. Тож присутнім було цікаво почути улюблені українські народні пісні Гоголя у виконанні хористів товариства російської культури "Русский дом" та В. П. Сенька.

Уривки із "Вечорів на хуторі біля Диканьки", "Тараса Бульби", "Мертвих душ", "Ревізора" зачитували члени товариства російської культури "Русский дом".

Власний вірш присвячений М.Гоголю прочитала член літературного об'єднання "Рідне слово" Олена Дерваль.

"2009 рік розпорядженням Закарпатської обласної державної адміністрації від 6 липня 2007 року оголошено Роком Петра Лінтура. І це не випадково. Адже саме цій людині судилося стати велетом у нашій культурі і науці, його записи склали золотий фонд фольклористики.

Із доповіддю про життєвий і творчий шлях Петра Лінтура виступив викладач Ужгородського національного університету, краєзнавець Мирон Варваринець.

Про визначний внесок Петра Лінтура у фольклорну скарбницю краю розповідав Михайло Іванович Алмашій, заслужений вчитель України. Для слухачів також було цікаво почути, що Михайло Іванович був учнем відомого фольклориста і саме його настанови і підтримка визначили головну справу його життя - відтворення народних пісень Закарпаття та створення хору.

Краєзнавець, письменник, почесний громадянин м. Мукачева Василь Васильович Пагиря у своїй розповіді звернув увагу на багатогранність діяльності П. Лінтура.

Хор товариства ім. О. Духновича "Стара співанка" (керівник - М. І. Алмашій) виконував закарпатські народні балади та пісні у записах Петра Лінтура.

Напередодні, для користувачів бібліотеки було оформлено книжково-ілюстративну виставку про життєвий і творчий шлях Петра Лінтура "Такі люди - коріння краю".

"Ловець миттєвостей життя" - так називалася творча зустріч мукачівців з відомим журналістом, публіцистом і прозаїком Мирославом Дочинцем в його 50-літній ювілей. Міський голова З. З. Ленд'єл вручив ювіляру Почесну грамоту та подарунок; від Закарпатської ОДА письменник В. Густі вручив М. Дочинцю медаль "За розвиток регіону"; від Спілки письменників України та обласної письменницької організації слово мав П. Ходанич. Друзі по перу В. Кухта, Д. Кешеля, В. Кузан, О. Гаврош, І. Петровцій, П.Чучка, С. Федака бажали ювіляру творчої наснаги. Директор ЦБС О. Стадник присвятила Мирославу Івановичу такі рядки:

Елегантний, мов білий рояль,

Цей філософ з очима сумними

Він Слова, як сапфіри відточує

Й почувається легко між ними.

Він шукає найглибшу оту глибину

У словесному морі бездонному,

І за працю свою в Коронації слова

Нагороджений був короною.

В нього юний такий іще вік -

Йому в славі купатись і бавитись Словом,

Він Адам. Журналіст. Публіцист. Чоловік.

Він такий. Поцілований Богом.

До 65-річчя визволення Закарпаття у читальній залі міської книгозбірні проведено тематичний вечір "Вони визволяли наш край".

Із запаленими свічками, що символізували Вічний вогонь та декламуванням вірша "Реквієм" Петра Скунця відкрили вечір члени краєзнавчого клубу "Біля витоків" Кость Євгенія, Автушенко Ярослава, Мартин Оксана.

Затамувавши подих ліцеїсти слухали розповідь-спогад про буремні роки, участь у визволенні Закарпаття та про найщасливіший день в своєму житті - День Перемоги ветеранів Великої Вітчизняної війни Івана Васильовича Дьоміна та Михайла Григоровича Третьяка.

З цікавістю присутні переглядали документи представлені на книжковій виставці "Визвольний Жовтень 1944 року" та фотографувалися з ветеранами.

Наказом по ЦБС оголошено конкурс "Бібліотекар року". Розроблено Положення про конкурс, затверджено журі. Підсумки конкурсу заплановано провести в грудні цього року. Окрім інших завдань до грудня учасники конкурсу повинні організувати і провести по 2 творчі акції, підготувати власне прортфоліо.

Відзначення переможців відбулося на святковому вечорі, присвяченому 80-річчю бібліотеки.

Журі визначило переможців конкурсу "Бібліотекар - 2009": І місце - Туряниця Т. М., провідний бібліотекар краєзнавчого сектору; ІІ місце - Товтин А. М. - бібліотекар ЦДБ; ІІІ місце - Загорчак М. Д., завідувачка Інтернет-центром, заохочувальну премію отримала бібліотекар філії № 9 Журавльова Т. А.

Як вже повідомлялось на сторінках нашого сайту у 2009 році бібліотека відзначила 80-річчя.

2010

Бібліотечний фонд по ЦБС: 241 550 Користувачів: 18 112 Видача документів: 328 210

З міського бюджету по Програмі "Поповнення бібліотечних фондів" на книги освоєно 15 400 грн., періодика передплачена за спец кошти бібліотеки на суму 13 150 грн.

У січні спільно з літературним бомондом краю та міста відзначили 85-річчя з дня народження відомого мукачівського письменника Юрія Мейгеша (1925-1999 р.) Учні ЗОШ № 6 під керівництвом вчительки української мови та літератури М. Фенцик підготували літературний монтаж по творчості письменника.

Традиційний фестиваль "Червене вино" в Мукачеві відзначив своє 15-річчя цікавинкою, яка могла статися тільки в місті над Латорицею: звечора 13-го січня на площі, в центрі міста, розпалили ватру, на якій розпочали смажити… 400-та кілограмового бичка, спеціально маринованого впродовж тижня. 14-го січня смажениною мали змогу поласувати всі бажаючі. І хоча плата за 100 грамів "Смакоти по-мукачівськи" була символічною - 15 грн. - до вечора було зібрано 10 тис. грн., які народний депутат України В. В. Петьовка (а це була його ініціатива придбати за власні кошти бичка) переказав на рахунок міської бібліотеки для придбання нових українських книг. Акція "Смакота по-мукачівськи" ще раз переконала нас, що мукачівці у 2003 та 2004 рр. голосували за "правильного мера" - В. Петьовку.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

13 травня 2010 року у читальній залі Мукачівської центральної міської бібліотеки ім. О.Духновича проведено урок історії "Вони наближали Перемогу..." з переглядом художнього кінофільму "ІІІ тайм" (Матч смерті між радянськими військовополоненими та німецькими солдатами). Присутні ветерани Великої Вітчизняної війни Галина Юріївна Плахотник-Головко та Чех Володимир Лаврентійович, представники громадських організацій і міськвиконкому, учні військового ліцею, читачі та працівники бібліотеки слухали про участь радянських спортсменів та їх героїчні подвиги у роки Великої Вітчизняної війни. Про одну із невідомих сторінок війни, овіяну легендами і таємницями - сумно відомий "Матч смерті" в окупованому Києві - розповідав Заслужений тренер України, майстер спорту Геннадій Борисович Буткевич.

У читальній залі експонувалася виставка матеріалів "Герої війни", на якій було представлено біографії спортсменів - Героїв Радянського Союзу. Окремий розділ виставки був присвячений легендарному футбольному матчу. Виставку підготували працівники Інтернет-центру центральної міської бібліотеки ім. О.Духновича. Відвідувачі мали змогу переглянути одностендовий експонат поштових марок "З Днем Перемоги!" філателіста зі Львова В. Прухницького та грошей, які "ходили" в ті роки.

У рамках Днів міста, яке традиційно проходить у травні, відбулася прем'єра книги "Мукачево. Ліричний портрет". Презентація цієї книги зібрала у стінах Мукачівської міської ЦБ шанувальників поетичного слова, майстрів пера та музикантів, представників міської влади, громадських організацій, бібліотечних працівників бібліотек усіх видів, що діють на території міста, і, звісно, авторів збірника.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

Відкрили поетичну збірку вірші про Мукачево геніального угорського поета Шандора Петефі та закарпатського поета Андрія Карабелеша. Глибиною думки, поетичністю відрізняються вірші про місто над Латорицею Миколи Матоли, лауреата літературної премії ім. В. Симоненка, Софії Малильо, Івана Чопея, Василя Пагирі і т. д. До збірки увійшов і вірш "Гімн Мукачеву" - поетеси, викладачки ДШМ № 1 Лариси Бегун, який 2009 року переміг у конкурсі на кращий текст гімну Мукачева. Присутні мали можливість прослухати аудіозапис "Гімн Мукачева" (сл. Л.Бегун, муз. В.Янцо).

Чудового настрою усім додали виступи співачки, викладача Мукачівської ДШМ №2 Людмили Ковач, музикознавця, композитора, виконавиці, викладача МДУ Мар'яни Лиховид, лауреата Всеукраїнського фестивалю "Смарагдові витоки-2010" Маріанни Окс, ансамблю "Єсенія" міського товариства російської культури "Русский дом", у виконанні яких прозвучали пісні присвячені рідному місту.

До речі, книга видана на кошти народного депутата України В. В. Петьовки, тож кожна бібліотека міста збагатила свої фонди декількома книгами про рідне місто, які вони отримали на святі книги.

Бібліотека-філія № 7 вшанувала пам'ять славної дочки України літературним подіумом "Геніальна Леся Українка", який пройшов за участі викладачів гуманітарного коледжу.

В центральній дитячій бібліотеці давно працює Літературне кафе. Цього року сюди завітав письменник Василь Галас, провівши з учасниками майстер-клас. "Поетичний десерт" читали учні шкіл міста. Це були вірші із збірок "Кришталеве джерельце", "Контрольна для душі", "Острів дитинства" і т. д. В. Галас - один з письменників, який залюбки дарує кожну нову книгу, що вийшла з друку, бібліотеці.

У липні бібліотека взяла участь у новому проекті "LEAP-2010: оновлення комп'ютерів і програмного забезпечення для успішних Інтернет-центрів", оголошеному відділом освіти, науки, культури Посольства США та виграла Грант на придбання 3-х сучасних комп'ютерів.

>

Цього ж місяця Народний депутат України В. В. Петьовка презентував бібліотеці 10 тис. грн., на які було придбано галузеву (в основному правову), літературу для бібліотек системи через видавництво "Знання".

2010 рік на Закарпатті оголошено Роком Федора Потушняка. У бібліотеках системи цю подію відзначено кількома творчими акціями: вечором-портретом "Будитель ХХ-го віку", літературною мандрівкою по книзі Ф. Потушняка "Мій сад", бібліографічним оглядом документів про життєвий і творчий шлях відомого краянина "Сад його творчості", книжково-ілюстративними виставками, тематичними поличками тощо.

Під знаком 100-літнього ювілею Федора Потушняка проходив і ІІ Міжнародний літературний фестиваль "Карпатська ватра-2010", гостей якого 7 жовтня зустрічало Мукачево. До Мукачівської міської книгозбірні на зустріч із членами літературного об'єднання "Рідне слово", представниками громадських організацій міста, читачами, бібліотекарями Мукачівської міської ЦБС та шкільних бібліотек завітали: поетеса зі Словаччини Маруся Няхай, письменник, головний редактор журналу "Вежа", голова Кіровоградської організації НСПУ Василь Бондар, поет, прозаїк, критик із Чернівців Мирослав Лазарук та прозаїк, член НСПУ та Асоціації українських письменників Мирослав Дочинець.

>

Письменники познайомили присутніх із своєю творчістю, зачитували власні твори. Зустріч тривала понад півтори години, під час якої мукачівці отримали відповіді на болючі питання стосовно літературного процесу в Україні і стану української книжки на сьогоднішній день. Письменники роздавали автографи, дарували та продавали власні книги.

Заздалегідь, з метою інформування жителів міста про проведення даної акції, у вітрині міської книгозбірні було оформлено виставку-рекламу "Карпатська ватра-2010".

9 листопада з нагоди Дня української писемності та мови Центральна міська бібліотека ім. О. Духновича провела День бібліографії "У дзеркалі слова", в рамках якого пройшла і науково-теоретична конференція "Українська писемність і мова - основа розвитку й утвердження української державності, нації", за участі науковців, представників міської влади, членів громадських організацій міста, вчителів, учнів, студентів учбових закладів міста, шанувальників української мови. Протягом дня користувачі бібліотеки мали змогу ознайомитися із документами по даній темі під час проведення консультацій "Пошук інформації про українську мову за допомогою систематичного каталогу та картотеки статей", бібліографічного огляду "Наш скарб - рідна мова", бібліотечно-бібліографічного уроку "Словник - інструмент пізнання світу" тощо. У кожному відділі бібліотеки були оформлені книжково-ілюстративні виставки, що розкривали красу і силу української мови.

30 листопада любителі поезій відомої закарпатської поетеси, авторки численних поетичних збірок Надії Панчук мали щастя слухати ужгородку в Мукачівській міській книгозбірні. Творчість поетеси розкривала виставка-портрет "Надія Панчук: "Душу купаю в осіннім теплі...", оформлена у читальній залі з нагоди її 70-ти літнього ювілею.

Щира і душевна, доброзичлива і талановита поетеса зачарувала учасників зустрічі. Відомий публіцист, видавець М. Дочинець та редактор міської газети "Мукачево", журналіст, художник, письменник В.Дворниченко згадували спільну роботу з Надією Михайлівною у крайовій пресі та відзначили свіжість і незаангажованість її поезій.

>

Привітали поетку і члени літературного об'єднання "Рідне слово" та колектив бібліотеки.

Своєрідний діалог між поетесою і присутніми у залі тривав понад півтори години. Надія Михайлівна відповідала на численні запитання, читала свої вірші, хвилю оплесків викликали і читання нею творів польською мовою та власних перекладів українською.

Після зустрічі у залі поетеса роздавала автографи, дарувала читачам власні книги, відповідала на запитання.

2011

Бібліотечний фонд по ЦБС: 228 418 Користувачів: 17 677 Видано документів: 324 123

З міського бюджету по Програмі "Поповнення бібліотечних фондів" придбано книг на суму 9 295 грн., передплачено за спец кошти бібліотеки періодики на суму 10 тис. грн.

25 січня в читальному залі проведено Годину спілкування "Україна. Віхи історії" з учнями військового ліцею. Темою зустрічі стали визначні події в історії України які відзначаються в січні, зокрема, Акт Злуки, 65-та річниця утворення Закарпатської області та героїчна битва під Крутами.

Жвавий інтерес у присутніх викликали і тематичні виставки: "Соборна і єдина моя Україна", "Закарпаття наймолодша область України" та "Хресний шлях молодих патріотів".

26 січня літературний подіум "У дзеркалі слова" зібрав в читальному залі понад 120 чоловік, адже до нас завітали шановні і поважні гості: відомі українські письменники, члени Національної Спілки письменників України: письменник, літературознавець, директор видавництва "Ярославів вал", співголова координаційної ради Міжнародного конкурсу з української мови ім. П.Яцика, лауреат Національної премії України Михайло Слабошпицький, поет, прозаїк, лауреат літературної премії ім. Володимира Сосюри, журналіст Павло Вольвач, поетеса, лауреатка премій ім. Нитченка та Коцюбинського "Тріумф", радіожурналістка Світлана Короненко, прозаїк, публіцист, видавець, лауреат обласних журналістських премій ім. М. Бабидорича та "Лицар Срібної Землі", міжнародної літературної премії "Карпатська корона", обласної літературної премії ім. Ф.Потушняка Мирослав Дочинець та поет, прозаїк, журналіст, лауреат літературної премії імені Зореслава, двічі лауреат Почесної відзнаки "Лицар Срібної Землі" Сергій Федака.

Павло Вольвач і Світлана Короненко зачитували власні поезії, Мирослав Дочинець презентував новий роман "Вічник. Сповідь на перевалі духу", а Сергій Федака ділився творчими планами на майбутнє. Злива запитань нахлинула на письменника Михайла Слабошпицького, у відповідях якого було місце і публіцистичним відступам, і літературному аналізу, і фактам, які стосуються різних сторін творчої реалізації людини. Саме в стінах бібліотеки вперше прозвучала думка про висунення книги М.Дочинця "Вічник" на одержання національної Шевченківської премії.

Творче піднесення у читальній залі тривало більше двох годин. Письменники спілкувалися з присутніми, відповідали на запитання, роздавали автографи та дарували власні книги.

Напередодні, у вітрині ЦДБ, та у читальній залі ЦБ було розміщено виставку-анонс "У нас в гостях:", яка знайомила мукачівців та користувачів бібліотеки з життєвими та творчими біографіями письменників.

29 січня у невимушеній атмосфері літературної вітальні пройшла зустріч користувачів Мукачівської міської бібліотеки та шанувальників поетичного слова з мукачівським поетом Володимиром Масловим, який презентував свою першу поетичну збірку "Мысли души". В.Маслов - інженер лижної фабрики "Фішер", раціоналізатор і винахідник. Своєрідний діалог між поетом і присутніми у залі тривав понад півтори години: автор розповідав про себе, читав свої поетичні твори, виконував на гітарі власні пісні та відповідав на питання присутніх.

Слова похвали та побажання реалізації творчих планів звучали у виступах колег по перу: Мар'яни Лиховид, Олександра Дулішковича, Тетяни Рибар та читача бібліотеки Василя Нагірного.

Гість з Ужгорода - композитор Сергій Соболь розповів цікаву історію знайомства з творчістю В.Маслова та виконав пісні на його вірші.

60-річчю письменника, драматурга, журналіста Дмитра Кешелі була присвячена зустріч з ним в читальній залі ЦБ. Понад 100 школярів, вчителів, мешканців Мукачева прийшли привітати ювіляра і послухати його на диво добродушні повісті, заквітчані закарпатським теплим гумором і любов'ю до земляків. Учні шкіл О. Дичка, Н. Борбаль, І. Андрусь та Т. Криволапова читали уривки з його творів. Багато теплих слів про відомого земляка сказали М. Дочинець, В. Пагиря (літератори) та В. Падяк - директор ужгородського видавництва.

В кінці березня волонтери з австрійського міста Філах-побратима Мукачева подарували міській бібліотеці 4 комп'ютери (фото)

5 травня 2011 року у читальній залі Мукачівської міської ЦБ відбувся вечір-патефон "Пісні обпалені війною". Протягом акції лунало багато записів пісень періоду Великої Вітчизняної війни, а також пісень у виконанні хору "Русская песня" товариства російської культури "Русский дом".

Спогадами про війну поділилися з присутніми ветерани Великої Вітчизняної війни Аркадій Блінов та Галина Плахотник-Головко.

"Эх, дороги", "В землянке", "На безымянной высоте", "Баллада о солдате", "Тёмная ночь"... Ці пісні розчулили душі та серця усіх присутніх, в очах яких блищали сльози, а пісню "День Победы" присутні виконували стоячи.

Напередодні для користувачів бібліотеки було оформлено ретро-виставку "Пісні обпалені війною", яка знайомила з текстами пісень воєнних років та історією їх написання.

25 травня в рамках Днів міста проведено зустріч з відомим фольклористом краю Іваном Хлантою. Високу оцінку творчості І. Хланти та його великий вклад у розвиток українського мистецтва дали відомий краєзнавець, почесний громадянин м. Мукачева Василь Васильович Пагиря, поетеса Софія Михайлівна Малильо, голова товариства "Просвіта" Василь Ілліч Софілканич, поет, байкар Віктор Іванович Гніденко. Чудову атмосферу створювала оформлена в етностилі, книжкова виставка "Коли в трудах натхненних дні минають...", яка представляла творчі здобутки І.Хланти.

22 серпня традиційну зустріч з літературним бомондом міста, приурочену двадцятій річниці Незалежності України, було проведено на подвір'ї бібліотеки в літературному кафе серед квітучих гортензій. Літераторів та любителів поетичного слова зустрічали бібліотекарі із запашною кавою.

З вітальним словом виступила директор Мукачівської ЦБС Стадник Ольга Андріївна. Вона звернула увагу присутніх на книжкову виставку про патріотів України,імена яких маловідомі серед широкого загалу, та які поклали своє життя в ім'я Незалежності України: Валерія Марченка, Івана Гончара, Івана Бровка та ін.

Кращі поетичні твори про Україну звучали з уст Юзефи Комарницької, Тетяни Рибар, Богдана Сливчука, Гізелли Лімбах, Ярослава Січа, Валентини Степанової та ведучих свята бібліотекарів ЦБ Тетяни Туряниці та Владислави Анталик.

Своє привітання з нагоди Дня Незалежності висловив читач бібілотеки, майор у відставці Нагірний Василь Михайлович. На завершення зустрічі виступив Богдан Сливчук із презентацією своїх сонетів про Україну.

Відвідувачі літературного кафе за чашкою запашної кави знайомилися також з книжково-ілюстративними виставками "Ти воскресни, моя Україно, в своїм блиску, в славі своїй", "Вони наближали цей день", "Поети Мукачева - Україні".

23 серпня у Мукачівській міській книгозбірні відбувся круглий стіл "Право. Суспільство. Держава", приурочений цій же події - 20-ій річниці Незалежності України. За круглим столом відбулася зустріч представників юстиції - начальника Мукачівського міськрайонного управління юстиції Шматченка Валерія Михайловича та заступника начальника Мукачівського міськрайонного управління юстиції Меренич Олесі Степанівни з читачами і бібліотекарями Мукачівської міської ЦБС та учбових закладів міста, яка тривала понад годину. Валерій Михайлович і Олеся Степанівна відповідали на численні запитання присутніх.

Свої думки з приводу ролі права в житті молоді висловила Котовська Людмила учениця 10 класу ЗОШ №6, переможниця міської та обласної олімпіади з правознавства, учасниця Всеукраїнської олімпіади, яка проходила у м. Рівне в березні 2011 року.

Навіть після закінчення круглого столу представники юстиції надавали індивідуальні консультації учасникам.

Книжково-ілюстративна виставка "Держава. Право. Суспільство", оформлена в читальній залі, розкривала фонд правової літератури.

10 вересня мукачівці мали змогу стати учасниками презентації унікального видання "Енциклопедії історії та культури карпатських русинів", яку представив видавець української версії даної книги В. Падяк.

Власними думками про презентоване видання поділилися Марія Лендєл, вчитель української мови та літератури Мукачівської СЗОШ № 4; Сергій Бисага, голова міського товариства ім. О. Духновича та Василь Пагиря, краєзнавець, почесний громадянин м. Мукачева.

"Енциклопедія історії та культури карпатських русинів" вийшла накладом в 1500 примірників, 200 з яких, стараннями спонсорів будуть подаровані в бібліотеки та освітні установи України і світу. Свій власний примірник з рук В. Падяка отримала і Мукачівська міська центральна бібліотека.

21 вересня в рамках проведення у Мукачеві Європейського тижня мобільності у читальній залі Мукачівської міської центральної бібліотеки проведено круглий стіл "Ми - за здоровий спосіб життя". У обговоренні актуальних тем, присвячених здоров'ю людини взяли участь: головний спеціаліст відділу зовнішньоекономічних зв'язків, інвестицій та туризму Мукачівського міськвиконкому Катерина Дорота, лікар-нарколог Мукачівської ЦРЛ Володимир Михайлович Зарева, директор центру туризму, екскурсій та спорту учнівської молоді м. Мукачева Василь Михайлович Шкріба, Заслужений тренер України, майстер спорту Геннадій Борисович Буткевич, голова Мукачівської міської організації Товариства Червоного Хреста Ірина Федорівна Міллес та учнівська молодь міста.

Присутні мали можливість прийняти участь у безпрограшній лотереї, яку організувала для них міська організація Товариства Червоного Хреста.

З метою пропагування здорового способу життя та екологічно безпечних способів пересування у читальній залі та вітринах бібліотеки було оформлено тематичні виставки "Ми - за здоровий спосіб життя", "Колеса і педалі" та "Гори кличуть".

30 вересня - професійне свято - провели у подвір'ї бібліотеки, серед зелені та квітів.

На бібліотечний подіум "Чаювання з міським бомондом" зібралися представники міської влади, творча еліта та члени громадських організацій міста, бібліотекарі та читачі.

Багато теплих слів на адресу бібліотекарів Мукачівської міської централізованої бібліотечної системи було сказано у вітальному слові від заступника міського голови Лабоша Михайла Михайловича та Маняка Івана Георгійовича. Святковому настрою зібрання сприяло і відзначення кращих бібліотечних працівників грамотами та цінними подарунками від міської влади.

Висловити свої думки з приводу важливості та значимості бібліотеки як соціального інституту, невід'ємної ланки процесу освіти, центру отримання інформації та закладу, який суттєво впливає на культурну атмосферу міста на бібліотечний подіум "піднімалися" голова Мукачівського міського осередку Союзу жінок українок Людмила Оленушинець, директор Мукачівської дитячої художньої школи ім. М. Мункачі Сергій Кіреєв, журналіст, головний редактор часопису, наша активна читачка, Оксана Головчук, член літературного об'єднання "Рідне слово" Юзефа Комарницька, читач бібліотеки Василь Нагірний, головний бухгалтер ПП "Аудит" Наталія Штець.

До теплих слів привітань долучилися і журналіст Олексій Філіппов та письменник, видавець Мирослав Дочинець, які подарували бібліотеці власні книги. Свій погляд на професію бібліотекаря висловила і Маргарита Рагель, яка декілька тижнів працювала у читальній залі на громадській роботі від міського центру зайнятості і також подарувала власну книгу "Мукачівський монастир на Чернечій горі".

9 листопада науково-теоретична конференція "Українська писемність і мова - основа розвитку й утвердження української державності, нації", зібрала у читальній залі Мукачівської міської книгозбірні представників міської влади, членів громадських організацій міста, вчителів, учнів, студентів учбових закладів міста, шанувальників української мови.

Про історичні факти виникнення української писемності і мови, вплив відомих діячів на становлення сучасної української літературної мови йшлося у доповіді голови Мукачівського товариства "Просвіта" ім. Т. Г. Шевченка Василя Ілліча Софілканича.

Історик, член мукачівського товариства "Просвіта" ім. Т. Г. Шевченка Колодій Роман Миколайович у своєму виступі наводив приклади наказів, розпоряджень, циркулярів та інших державних документів, які видавались з метою утиску української мови. Жодна країна світу не зазнавала впродовж сторіч такого масштабного, спланованого на державному рівні нищівного удару по власній культурі і мові, як Україна.

Як привернути увагу до мовної поведінки особистості? Як виховати чуття слова? Ці питання розкривала у своїй доповіді вчитель української мови та літератури ЗОШ № 2 ім. Т. Г. Шевченка Лашкай Віта Михайлівна.

"Мовне виховання невіддільне від виховання національної самосвідомості, - зазначила у своєму виступі викладач української мови та літератури Мукачівського гуманітарно-педагогічного коледжу Мукачівського державного університету Данченко Оксана Богданівна, - і тому від повноцінного відновлення мовного здоров'я України залежить національне відродження усіх найглибших творчих, будівничих і культурних сил українського народу. Цю дорогу маємо пройти впевнено, твердо і водночас з мудрістю і толерантністю у ставленні до кожного, хто тільки повертається до першоджерела".

Гармонійно переплелись з поетичними рядками класиків української поезії, які декламувала голова міського осередку Союзу жінок українок Оленушинець Людмила Іванівна, українські народні та патріотичні пісні у виконанні хору "Відгомін". Власні вірші присвячені рідній мові читала член літературного об'єднання "Рідне слово" Софія Малильо.

Історію розвитку та красу українського слова розкривала книжкова виставка "Писемність - наше духовне тисячолітнє надбання", біля якої бібліограф ЦБ В. В. Анталик провела бібліографічний огляд документів "Краса і сила слова".

22 листопада згідно планів діяльності Мукачівської міської ЦБС проведено семінар-практикум: "Бібліотечне обслуговування користувачів: інноваційні підходи".

Виступи директорів Мукачівської міської ЦБС Стадник О. А. та бібліотеки Мукачівського державного університету Мерцин Г. О. - були присвячені питанням впровадження інноваційних технологій в практику діяльності бібліотек.

Інформаційні ресурси Інтернету
Інформаційні ресурси Інтернету

Спеціалісти Мукачівської міської ЦБС надали консультації з питань: "Інноваційні форми та методи популяризації документів у сучасній бібліотеці"( Гліба Л. М. - завідувачка ВО ЦБ), "Впровадження Інтернету в роботу бібліотеки" (Загорчак М. Д.- завідувачка Інтернет-центром ЦБ), "Читання користувачів-дітей у системі соціокультурного розвитку особистості ( Бурч М. В. - заступник директора по роботі з дітьми Мукачівської міської ЦБС); "Екокраєзнавство - особливий напрямок діяльності бібліотек"( Туряниця Т. М. - провідний бібліотекар ВО ЦБ).

Вперше Барлет Л. Д. - провідний методист Мукачівської міської ЦБС запропонувала працівникам бібліотек вийти із своїми доробками на "бібліотечний подіум": " Бібліотечні інновації" з використанням комп'ютерних технологій, на який представили свої роботи: Загородська М. С.- бібліотекар Мукачівської гімназії - програма: "Сучасна гімназійна бібліотека"; Товтин А. М. - бібліотекар читальної зали Мукачівської ЦДБ, - "Дозвілля покоління NEXT. Інтерактивні форми роботи в бібліотеці для дітей"; Діуліна В. Г. - бібліотекар ЗОШ № 1 ім. О. С. Пушкіна - портфоліо бібліотеки; Задорожна Н. М. -бібліотекар Мукачівського ВПУ№ 3 - мистецький портрет: " Й. Й. Бокшай - перлина живопису Закарпаття"; Голомб В. М - бібліотекар професійного ліцею сфери послуг - урок-роздум: "Наркотикам - НІ!"

Тридцять бібліотечних працівників прийняли участь у діловій грі: "Консультант".

12 грудня творчий вечір мукачівської поетеси Тетяни Рибар "З щастям у змові", з нагоди виходу у світ її нової поетичної збірки "Знеболення снігами", зібрав у затишній читальній залі міської книгозбірні поціновувачів її таланту: творчу еліту міста, представників влади, друзів та рідних поетеси, читачів бібліотеки.

Поетеса невимушено спілкувалася з присутніми, читала вірші, відповідала на запитання присутніх.

>

Учасники зустрічі відкрили для себе ще один талант винуватиці свята - талант художника. У залі експонувалася виставка картин Тетяни Рибар, які у дечому дуже схожі на її поезію: такі ж глибокі, цілісні, емоційні і граційні у своїй виразності.

Відгуками про творчість Т. Рибар ділилися: журналіст, поет Віктор Дворниченко, поет Володимир Маслов, поетеса Софія Малильо. Теплі слова вітань звучали і у виступах Гізелли Лімбах, Валентини Кушнір, Мар'яни Чучвар...

Чудовий подарунок до свята поетесі зробили композитор Михайло Герц та музикант Олександр Дулішкович, презентувавши пісню на слова Т. Рибар "Романс". Ще одна пісня на її слова "Осіння втома" (муз. М. Герца) прозвучала і у виконанні заслуженої артистки естрадного мистецтва України Мар'яни Лиховид.

Хвилю оплесків зірвав виступ внучки поетеси - Віки, яка читала вірші із дитячої збірки Т. Рибар "Вікторія і друзі".

20 грудня у затишній читальній залі Мукачівської міської книгозбірні ім. О. Духновича, на творчий вечір з нагоди 85-річчя поетеси Софії Малильо "Моя душа так прагне одкровення...", прийшли представники різних громадських організацій міста, літературного об'єднання "Рідне слово", мукачівського міськвиконкому, вчителі, учні шкіл та мукачівської гімназії, журналісти, шанувальники поетичного слова.

>

Літературну композицію про важку життєву долю поетеси під назвою "Бджола на Колимських снігах" провели студенти Мукачівського кооперативного фінансово-економічного коледжу під керівництвом талановитого педагога Любові Долинської.

Під час зустрічі звучали твори поетеси у виконанні самої С. Малильо, ведучої свята, виступаючих. Але особливо хвилююче читали її поезії "До читача" та "О, людино, людино" учениці ЗОШ №6 Діана Колядка та Юлія Малярчик.

>

Серед поціновувачів її творчості та таланту, котрі прийшли поспілкуватися з поетесою, був і гість з Ужгорода - Володимир Матейко, син репресованого греко-католицького священника Івана Матейко. Письменник Мирослав Дочинець у своєму виступі зазначив: "Софія Малильо відбулася як поетка високого людського духу. Її поезія - це історія України, це голос українського народу". Щирі слова вітань звучали і у виступах поетеси Тетяни Рибар, фотографа журналу "Закарпаття" Петра Паровінчака, голови міського осередку "Союз жінок українок" Людмили Оленушинець, читача бібліотеки Василя Нагірного...

Стоячи, зал вітав поетесу, бажаючи їй ще довгих літ життя, які щиро звучали у пісні "Многая літа", яку виконував хор "Відгомін". Ювілярка дарувала присутнім свої книги з автографом.

Життєвий і творчий шлях поетеси розкривала виставка портрет: "Софія Малильо: "Моя душа так прагне одкровення..."

В Інтерет-центрі бібліотеки впроваджено в життя ідею надання допомоги в оволодінні комп'ютером пенсіонерам - "Перший дзвінок для тих, кому за 50..". В результаті 5-ро пенсіонерів, активно і наполегливо оволодівають комп'ютерами, самостійно набирають тексти, переписуються з родичами по email, шукають по Інтернету різну інформацію від погоди на сьогодні до правових питань. Навчання-тренінги проводить зав. Інтернет-центром Загорчак М.Д.

>


Наша історія Структура ЦБС Діяльність бібліотеки Сторінка читача Гостьова книга Мукачево - відоме і прекрасне...